Zadržená česko-syrská občanka Sandra Bitarová

  • 27.8.2012

24. června 2012 obdržela Sandra Bitarová podezřelý hovor. Na druhé straně linky byla jedna z mnoha neslavných bezpečnostních složek Sýrie. Sandra byla předvolána k neformálnímu setkání v místní kanceláři pod záminkou zodpovězení pár otázek. Do 28. července, kdy byla Sandra propuštěna, od ní nikdo neslyšel. 

Rodina zažívá muka, bezpečnostní složky nechtějí rodinu za Sandrou pustit

Sandra je 32letá Syřanka, která má také občanství České republiky. Narodila se a vyrostla v pobřežní provincii města Tartus, kde bydlela až do svého odstěhování do Damašku. Její přátelé ji popisují jako statečnou a dobrodružnou dívku. Jeden z jejích přátel ji doslova nazývá “růží Homsu, růží Tartusu a růží Damašku”. Sandra zmizela ve vězení syrského režimu poté, co odešla k výslechu. Její přátelé a rodina nevědeli, jaké obvinění proti ní režim vznesl a báli se o ní. Již dříve strávila Sandra noc v zajetí, když byla zadržena syrskou nejznámější bezpečnostní službou Air Force Intelligence.

Boje mezi režimem a Svobodnou syrskou armádou v hlavním městě během Sandřina zadržení vyústily v zavraždění vrchních představitelů státní bezpečnosti. “Toto je ta nejhorší doba pro vězněné Asádovým režimem”, komentoval události dřívější vězeň, který strávil 65 dní v tom stejném vězení jako Sandra. S tím, jak se boje v Damašku rozšiřují, rostly také obavy přátel o osud Sandry.

Propuštění Sandry na svobodu

“Dnes byla propuštěna Sandra Bitarová. Česká občanka byla zatčena a zadržována v Sýrii. Podle svědectví české ambasády v Damašku je v pořádku a zdravá. Velvyslankyně Eva Filipi se s ní hodlá v neděli setkat a projednat další postup. Jsme velmi rádi, že se podařilo silami všech zainteresovaných docílit jejího propuštění,” potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář 28. července 2012 České televizi.

V blízké době se vám pokusíme zprostředkovat interview se členy Sandřiny rodiny a přinést o tomto případu více informací.