“Nejsem jen číslo”

  • 3.9.2012

Rýsovány neúprosnými statistikami a krutým mediálním obrazem, který vyvolává rozporuplné pocity celého světa, nabývají syrské události neuvěřitelné intenzity. Syrská revoluce není ale pouze počítáním zavražděných civilistů a sledování velkých hráčů. Jádrem všech událostí jsou jednotlivci, s jejichž příběhy se mohli Brňané v pátek 31. 8. 2012 seznámit na náměstí Svobody. Každý měsíc má pro syrskou revoluci zvláštní symboliku. Měsíc srpen byl věnován syrským vězňům  s cílem upozornit na vysoké číslo zadržených osob, mezi kterými jsou ženy i děti, a blíží se ke třiceti tisícům.

Výstava s názvem “Nejsem jen číslo” prezentovala v Brně fotografie a příběhy vězněných Syřanů. Iniciativa pro svobodnou Sýrii ve spolupráci s Mírovým hnutím v Sýrii pomocí lidských příběhů vyprávěla o tamním arabském jaře. Kolemjdoucí se mohli skrze informační banery a stojany seznámit s rodinou Asadů a jejich krutým počínání při potlačování protirežimního hnutí. syrskarevoluce.cz na akci připravila letáky, které o dění v Sýrii stručně informují.

Organizátoři akce vysvětlili, proč se zaměřili zrovna na téma syrských vězňů: “Desetitisíce Syřanů prošlo během osmnácti měsíců lidového povstání velmi krutou zkušeností nezákonného zatýkání ze strany zpravodajských služeb syrského režimu. Tento režim páchá na zatčených kruté sadistické výslechy a mučení, které často vedou k jejích úmrtí. V současné době se jedná zhruba o 30 tisíc zatčených. Iniciativa pro svobodnou Sýrii a Mírové hnutí organizují tyto solidární akce pod názvem “Nejsem jen číslo” aby vyjádřily, že vnímají utrpení zatčených a svých blízkých, a chápou, že se jedná o lidskou tragédii i v jednotlivých případech,” uvedl zástupce Iniciativy pro svobodnou Sýrii Mazen Maialeh.

Mezinárodní organizace Amnesty International na místě sbírala podpisy pod petici, která volá po zastavení dodávek zbraní z Ruska do Sýrie. “Podařilo se nám sesbírat desítky podpisů, což považujeme za úspěch. Jsme rádi, že jsem se do akce zapojili,” dodává Šárka Dušková, dobrovolnice brněnské skupiny Amnesty International.

-syrskarevoluce.cz-