syrskarevoluce.cz je nezávislá iniciativa mapující dění v Sýrii a propojující aktéry v ČR, kteří se zajímají o tamní arabské jaro.
V současné době usilujeme o vybudování komunity, která společnými akcemi, mediálními výstupy a veřejným působením rozšíří povědomí o syrské revoluci mezi českou společností a zapojí Syřany, kteří žijí v ČR, do veřejného dění. Pokud znáte podobné aktéry, prosím dejte nám o nich vědět.
Pokud se chcete aktivně zapojit a pomoci našemu projektu, navštivte sekci Zapojte se.
You must be logged in to post a comment.
Obsah tohoto webu můžete šířit při zachování informace o autorovi podle licence Creative commons - Uveďte autora 3.0 Česko (CC BY 3.0)
7 Comments
Kateřina Jirušková
Oct 18, 2013
Dobrý den, jsem studentkou gymnázia a píši maturitní práci na téma: Syrský konflikt, a proto bych na Vás ráda vznesla dotaz. Opravdu by mě zajímalo, jakou roli v syrském konfliktu hraje Izrael? Vůbec jaký je vztah Izraele a Sýrie, a jestli je nějakým způsobem samotným aktérem v syrské občanské válce? Je tu nějaká možná spojitost Šestidenní války, která se odehrála roku 1967? Opravdu bych byla vděčná za Vaši odpověď , která by mi tímto ujasnila několik věcí v mé práci. Předem děkuji. S pozdravem Kateřina Jirušková.
be1admin
Oct 24, 2013
Zdravím, mrkněte na tento odkaz: http://middleeast.about.com/od/israel/a/Israeli-Position-On-Syrian-Conflict.htm, dobře jsou izraelsko-syrské vztahy také popsány na wikipedii pod heslem Israeli Syrian Relations. Ať se práce vydaří!
Klára
Oct 29, 2013
Dobrý den, izraelská vláda a izraelští politici jsou od začátku syrské revoluce velmi opatrní a jen málo kdy se vyjadřuji k dění v sousední Sýrii. Izraelský premiér Netanyahu, dokonce přikázal svým ministrům, aby se zdrželi jakýchkoliv veřejných prohlášení o situaci v Sýrii. Tato opatrnost odpovídá i neoficiálnímu postoji izraelské vlády, která si nepřeje vítezství režimu ale ani vítezství opozice. Lze konstatovat, že trvající ozbrojený konflikt zatím Izraeli vyhovuje a to min. z těchto důvodů: - Oslabený syrský režim je ochoten dělat více a více ústupků, k tomu, aby se udržel u moci. Největším příkladem těchto ústupků je nedávný souhlas k podrobení chemických zbraní mezinárodní kontrole a jejích následné zničení. - Spojenci režimu a nepřátelé Izraele, kterými jsou Irán a Hizballah jsou také oslabení, jelikož už třetí rok musí financovat oslabený syrský režim a posílat své lidi, aby na jeho straně bojovali. S tímto je spojena i jejich diskreditace v očích většiny lidí v arabském a islámském světě. Před revoluci se Irán a Hizballah těšili velkému respektu a uznání, zatím co teď jsou považovány za síly zla, které bojují za diktátora a vedou svou vlastní sektářskou válku. Není známo, že by Izrael hrál nějakou přímou roli v současném konfliktu, ale jelikož trvání konfliktu je zatím v jeho zájmu, lze říct že svým vlivem na politiku spojených států a svými vztahy s Moskvou podporuje udržení tohoto nerozhodného stavu. V obou případech si Izrael hlídá aby se ani jedné straně nedostali zbraně, které by mohli ohrozit její bezpečnost čí narušit jeho vojenskou převahu. Příkladem jsou snahy Izraele zrušit či oddálit prodej moderních ruských raketových systému syrskému režimu či zákaz spojených států posílat povstalcům přenosné proti letadlové rakety Stinger. Současný ozbrojený konflikt v Sýrii nelze nějak spojovat s šestidenní válkou z roku 1967 ani s arabsko-izraelským konfliktem. Nejsou žádné důkazy či pádné podezření, že by Izrael tento konflikt nějak inicioval či podnítil. Dá se říct, že éra před arabským jarem Izraeli vyhovovala a syrský režim, i když často hlasitě vystupoval proti Izraeli a podporoval menší skupiny proti izraelských skupin, byl velmi pragmatický a vypočitatelný. Důkazem toho jsou i syrsko-izraelské hranice, které jsou od roku 1973 úplně klidné a okupované Golanské výšiny byli před syrskou revolucí považovány za jedny z nejbezpečnějších míst v Izraeli. Sám Izrael si pád režimu v Sýrii určitě nepřál, i když nebyl pro něj úplně pohodlný, ale aspoň dokázal držet pro Izrael klidnou hranici, která do roku 1967 nikdy klidná nebyla. Na tohle narážel i bratranec syrského prezidenta Rami Makhlouf, ktery v roce 2011, po začátku syrské revoluce, řekl listu New York Times, že bez stability režimu v Sýrii nebude stabilita ani v Izraeli. Assem Atassi, českosyrský občan
Karel
Oct 30, 2013
Já si myslím, že Izrael se angažuje v syrském konfliktu víc než tušíme. Americký velvyslanec v USA Michal Oren v nedávném rozhovoru přiznal, že Izrael si přál svržení Assada už od samého počátku násilností a že by pro Izrael byla v Sýrii přijatelnější dokonce i al-Kajda než Assad, protože "špatní chlapci podporovaní Iránem jsou pro nás horší než špatní chlapci nepodporovaní Iránem": http://www.jpost.com/Syria-Crisis/Oren-Jerusalem-has-wanted-Assad-ousted-since-the-outbreak-of-the-Syrian-civil-war-326328
Karel
Oct 31, 2013
Oprava: Michael Oren je samozřejmě izraelský velvyslanec v USA
Elli
Feb 20, 2014
Dobrý deň, chcela by som darovať nejaké oblečenie, je to možné a ak áno, akou formou tak môžem učiniť?
be1admin
Mar 01, 2014
Dobrý den, darovat oblečení je možné v Brněnské mešitě http://www.mesita.cz/node/5. Jakmile nashromáždí více kusů, posílají ho přes organizace Human Relief, která sídlí ve Vídni, do Sýrie. Děkujeme za Vaši pomoc